nadace leontinka



Každé dítě má nárok na včasnou odbornou pomoc, upozorňuje Týden rané péče

7.11.2022

V termínu 7.-13. listopadu proběhne už 15. ročník celostátní akce s názvem Týden rané péče, která má letos jako svůj hlavní cíl důraz na právo každé rodiny dítěte s postižením na včasnou odbornou pomoc v záchranné síti rané péče. Ambasadorem letošního ročníku se opět stala hudební skupina Mirai, která akci propůjčila i slogan: Slovo "NEJDE" neexistuje. Nadace Leontinka se pak letos opět stala patronem této osvětové akce.

 

 

Cílem Týdne rané péče je nejen zvýšit povědomí široké veřejnosti o rané péči, ale také posílit interdisciplinární spolupráci napříč příbuznými resorty sociální práce, speciální pedagogiky a lékařství a angažovat odborníky, kteří jsou s rodinami s dětmi s postižením v kontaktu, aby informaci o rané péči předali rodinám včas.

"Narození dítěte s postižením je náročná životní situace a rodiče se často po stanovení diagnózy jejich dítěte cítí, jako by je někdo hodil do ledové vody. Čekají je mnohá obtížná rozhodnutí, které se jim jako raná péče snažíme ulehčovat," říká zástupkyně Společnosti pro ranou péči, která podporuje 812 rodin s dětmi s postižením ve všech regionech České republiky.

Střediska rané péče pokrývají celé území České republik a svoji péči poskytují odborně a zcela zdarma. Jejich úkolem je poskytovat poradenství, vyšetření a péči pro děti se zrakovým a kombinovaným postižením ve věku od narození do 7 let. Poradkyně rané péče dojíždí s pomůckami a hračkami přímo do rodiny, kde je dítě ve svém bezpečném prostředí. S dítkem pravidelně cvičí, stimuluje zrak a rodičům pomáhá vyznat se v nastalé situaci. Díky včasnému zásahu se zrak několikanásobně lepší. 

Pro Nadaci Leontinka je podpora rané péče jedním z jejích hlavních projektů. Podporujeme 9 poboček rané péče po celé České republice, aby mohla vykonávat tolik potřebnou službu bezplatně. Díky našim partnerům,  hlavnímu partnerovi pro ranou péči, Generali Česká pojišťovně a její globální charitativní iniciativě The Human Safety Net, a také díky společnosti Ursapharm, jsme v tomto roce dosud přispěli na provoz těchto středisek částkou ve výši 3 000 000 korun. 

Týden rané péče naplní řada nejrůznějších aktivit – budou se konat dny otevřených dveří, workshopy s odborníky, akce pro rodiny, výstavy, v online prostoru poběží příběhy rodin, které mají s ranou péčí osobní zkušenost. Podrobný program kampaně v českých městech je dostupný na: https://tyden.ranapece.cz/. Do kampaně se vedle jednotlivých pracovišť rané péče tradičně zapojují také studenti, dobrovolníci, sponzoři, významné osobnosti, vědci.

Jaká myšlenka se skrývá za mottem letošního Týdne rané péče, „Slovo NEJDE neexistuje“"Zastupuje rodičovskou sílu a odhodlání všechny překážky překonat a přes nelehký start do života poskytnout jejich dítěti všechnu možnou podporu. Cílem rané péče je, aby rodina dítěte s postižením žila plnohodnotný, běžný život a měla rovnocenný přístup ke všem životním příležitostem jako kdokoli jiný."

 

projekty nadace

 
nevidomý svět v nemocnici technika
sport ranná péče hudba
ve škole partneři stipendium
osobní asistence

Další novinky

Nevidomí hudebníci zahráli příznivcům Leontinky v žižkovském Atriu

0

Oslava hudby, přivítání léta a milé setkání s příznivci a podporovateli Nadace Leontinka - to byl benefiční koncert v ži…

více >

Pupa pomáhá Klárce zábavnou formou rozvíjet zrak

0

Dva roky vyvíjela Romana Chalupová a David Najbrt unikátní interaktivní vzdělávací  pomůcku pro děti se zrakovým a kombi…

více >

Blíží se poslední RunTour sezóny v Pardubicích!

0

V sobotu 15. října se rozběhne poslední ČEZ RunTour této sezóny přímo na dostihovém závodišti v Pardubicích. Nadace Leon…

více >

archiv novinek >
Hlavní partneři