nadace leontinkaJizerská 50: skvělé výkony zrakově postižených

15.3.2018

20 zrakově postižených se postavilo na start letošní ČEZ Jizerské 50

Jizerská 50 je v Česku každoročním běžkařským vrcholem, na který se sjíždí bezmála 5000 závodníků z 35 zemí světa. Mezi nimi je malá, ale přesto významná skupinka těch, kteří mají v životě startovní čáru trochu posunutou: narodili se s postižením zraku, případně oslepli během života, a musí se tak spoléhat na zbývající smysly. Na zvuk hlasu, který jim říká, jestli přijde zatáčka či stoupání, na dotyk ruky, která je směruje do správné stopy.
Letos se těchto odvážlivců, rozhodnutých vydat se s Nadací Leontinka do hor a postavit se zdravým soupeřům, našlo hned dvacet. Byli to zrakově postižení závodníci různého věku (od 9 do 51 let), motivace i zkušeností.

Devítiletá slabozraká Emička si vyzkoušela svůj vůbec první závod, stejně jako její průvodkyně Maruška v roli trasérky (www.prozeny.cz/…/jizerska-50-na-vlastni-kuzi-jake-to-je-del…), a pro obě to byl silný zážitek. Naopak jedenapadesátiletý Ivo (který oslepnul v šesté třídě základní školy, kdy mu kamarád při hře nešťastnou náhodou vypíchnul oko, a do druhého dostal zánět) je již závodním matadorem, a proto si mohl dovolit se dvěma traséry odjet hned dva závody za sebou: na 25 i 50 km.

I skvělé závodní časy jsou důkazem, že nevidomým jejich handicap nevzal chuť sportovat a vůli překonávat sebe sama. Na nejdelší 50kilometrovou trať se vydalo hned 5 závodníků ve žlutých vestičkách se svými traséry – jako první do cíle dorazil čtyřiadvacetiletý nevidomý Vašek v čase 4 h 22 min 30 s a vysloužil si tak kromě medaile i speciální Pohár Leontinky. V závěsu za ním cílovou pásku přetnuli slabozraký Honza, Marek, který vidí na 10 % jednoho oka, a Ivo. Velké uznání patří jediné zrakově postižené dívce – devatenáctileté Evě, nadějné sportovkyni s neskutečnou vůlí a tahem na bránu. Přestože „svou padesátku“ jela poprvé a navíc ne v úplně nejlepší zdravotní kondici, společně se svým trasérem zdolala všechny náročné kopce a po téměř šesti a půl hodinách se objevila v cíli vyčerpaná, ale šťastná.

Na start 25 km trati se postavili tři zrakově postižení – Ivo, nováček Luboš a Ondřej, který už má za sebou například maraton na Velké čínské zdi. Nejrychlejší Luboš s časem 2 h 16 min 59 s se umístil jako 21. ve své kategorii.
V sobotu se jel také závod na 10 km, kde Leontinku reprezentovalo hned 9 závodníků ve žlutých vestičkách – mnoho z nich žáků liberecké školy pro zrakově postižené, odchovaných skvělou a motivující paní tělocvikářkou. Nejrychlejší Honza dorazil se svým trasérem Pavlem do cíle za 37 min a 50 s.

Nezapomínáme ale ani na ty nejmenší, kteří si své limity zatím mohli ozkoušet na 3 km trati – stejně jako s Nadací Leontinka začínali před deseti lety na Jizerské ti, kteří jsou dnes špičkovými sportovci s mnoha světovými úspěchy (například Marek Moflar, který jako první zrakově postižený dokončil extrémní závod IronMan).

Ani ve firemní štafetě se tým Nadace Leontinka, složený ze 3 zrakově postižených a jednoho zdravého závodníka, nenechal zahanbit. Z celkového počtu 57 týmů se umístil na krásném 23. místě! Jistě na tom mají zásluhu i trasérky Zuzana Kocumová (bývalá reprezentantka v běžeckém lyžování) a Radka Tkáčiková (himálajská horolezkyně). Čtyři tříkilometrové úseky zvládli naši jezdci prostřídat přesně za 1 hod a 25 s.

Děkujeme za skvělou péči organizátorům ze společnosti RAUL, servisu Swix za perfektní mazání, všem trasérům, dobrovolníkům, partnerům a spřízněným sportovním duším...
SKOL!!

projekty nadace

 
nevidomý svět v nemocnici technika
sport ranná péče hudba
ve škole partneři stipendium
osobní asistence

Další novinky

Vánoční jarmark v Zárybech přinesl Leontince 23.500 Kč

0

V pátek 30.11. se v obci Záryby - Martinov uskutečnil tradiční Vánoční jarmark u příležitosti rozsvícení vánočního strom…

více >

Lupa, která pomáhá v Plzni

0

více >

72 asistenčních pejsků

0

více >

archiv novinek >
Hlavní partneři