nadace leontinkaUmění na dotek: Nevidomí si vyzkouší unikátní 3D technologii!

21.3.2018

Španělští vývojáři přivezou do ČR technologii virtuální reality pro nevidomé
– Nadace Leontinka je hrdým partnerem projektu


Ve dnech 23. – 24. 3. proběhne v pražském Anežském klášteře výstava „Touching Masterpieces“, která jako první na světě zprostředkuje nevidomým zásadní umělecká díla prostřednictvím speciálně upravených haptických rukavic a virtuální reality.
 
Ve světě dosud nerealizovaný projekt umožnuje nevidomým něco neuvěřitelného, jedinečného a nepoznaného - reálný dotyk s uměleckými objekty vytvořenými špičkovým 3D softwarem.
 
Nevidomí se budou moci v originálním měřítku dotknout busty Nefertiti a soch Davida a Venuše Mélské a vnímat tak přesnou konturu a tvar objektu.
 
Výstava vznikla ve spolupráci s aktivační agenturou Geometry Prague a španělskou vývojářskou společností NeuroDigital. Partnery akce jsou Národní galerie v Praze a Nadace Leontinka, záštitu poskytlo Ministerstvo kultury ČR.

„Nevidomé děti se ve škole běžně učí pomocí reliéfních pomůcek a hmatových obrázků, které ale málokdy dokáží zprostředkovat zcela reálný vjem. Je nadmíru pozitivní, že nové technologie umožní nevidomým – ale i vidícím – dotknout se věcí dříve nedosažitelných,“ říká Barbara Hucková z Nadace Leontinka, která pomáhá zrakově postiženým, především dětem a mladým lidem.

Nevidomý Jakub B. technologii otestoval přímo v místě jejího zrodu, ve Španělsku. "Chvilku jsem si musel zvykat na to, jak vlastně rukavice fungují a na ten specifický pocit. Pak jsem ale dokázal pod rukama cítit naprosto jasné kontury sochy, jako by skutečně stála přede mnou. Dokonce jsem si touto technologií i zkusil "zahrát" na virtuální kytaru. Do budoucna může tento software být skvělou pomůckou pro zrakově postižené," říká Kuba.

projekty nadace

 
nevidomý svět v nemocnici technika
sport ranná péče hudba
ve škole partneři stipendium
osobní asistence

Další novinky

Záryby posílají Leontince 48.500 Kč

0

I o letošním Adventu se v malé středočeské obci Záryby-Martinov uskutečnil tradiční Vánoční jarmark. Děti z mateřské ško…

více >

Jak se učí nevidomý Tonda? Pusťte si v reportáži na ČT Déčko

0

více >

NADACE LEONTINKA SLAVÍ 15 LET!

0

více >

archiv novinek >
Hlavní partneři