nadace leontinkaNeviditelný svět

Neviditelný svět je soubor osvětových a informačních aktivit Nadace Leontinka. Tyto akce jsou součástí seznamování zdravých dětí se životem zrakově postižených vrstevníků. Prezentace probíhá nejčastěji formou stánku, kde se zábavnou a hravou formou děti i dospělí mohou dozvědět více o světě nevidících, a také o možnostech pomoci (zahrát si zvukové a hmatové pexeso či piškvorky poslepu, přečíst knížku v Braillově písmu a prozkoumat reliéfní obrázky, zkusit si chůzi se slepeckou holí, zahrát si goalball, pozorovat asistenčního pejska při práci). Akce by nebylo možné zvládnout bez pomoci mnoha dobrovolníků, kterým tímto srdečně děkujeme za vynaloženou energii!

Novinkou je také speciální dráha pro „běh poslepu“ či fotokoutek, kde se můžete nechat vyfotit a upravit instagramovým filtrem tak, jak by vás viděl třeba Marek s kataraktou nebo Bára se zeleným zákalem...
(www.mymaocima.cz)

Speciální poděkování patří panu Maximu Čamborovi za ukázky střelby z laserové zvukové pušky, která je určena výhradně pro sportovní disciplíny, jako je zvuková střelba a biatlon zrakově postižených.

Neviditelný svět v pohybu

Soutěž se konala ve všech čtrnácti krajích České republiky. První kolo proběhlo 4. května 2010 v Ostravě a celý maraton ukončila 17. září 2010 základní škola v Praze na Barrandově. Soutěžilo vždy deset čtvrťáků z vybraných základních škol, rozdělených do pěti družstev po dvou. Jednotlivé disciplíny jako mazání chleba nebo oblékání poslepu, chůze se slepeckou holí, malování obrázků, poznávání písmen hmatové abecedy nebo zvukové pexeso, byly na všech čtrnácti školách identické.Inspirující pro všechny byl i doprovodný program - povídání s nevidomými dětmi, které svým kamarádům předávaly zkušenosti ze svého každodenního života a předvedly, že i s takovým handicapem se dá plnohodnotně žít. O své zážitky a názory se s dětmi podělili také slavní současní nebo bývalí hokejisté či automobiloví závodníci, dobré rady, jak se chovat k nevidomým v silničním provozu předali dětem zástupci policie.

V prvním ročníku soutěže vyhrála ZŠ Nad Plovárnou, Jihlava a získala tandemové kolo pro jihlavské speciální pedagogické centrum. Slavnostní předání s doprovodným programem se za účasti soutěžících dětí uskutečnilo 26. 10. 2010 přímo na místě, kde se nejlepší výkon v republice zrodil. Hlavním aktérem doprovodného programu agentury Dobrý den, je nevidomý lukostřelec - rekordman Jiří Mojžíšek z Prahy, který dokázal i přes svůj handicap a bez jakékoliv pomoci druhé osoby trefit ze vzdálenosti 10 metrů z 12 pokusů 9krát terč o průměru 10,5 cm.

Vyhodnocení: Ostrava 53 bodů, Olomouc 65 bodů, Brno 62 bodů, Most 59 bodů, Plzeň 65 bodů, Hradec Králové 60 bodů, České Budějovice 60 bodů, Uherský Brod 72 bodů, Jihlava 75 bodů, Heřmanův Městec 72 bodů, Karlovy Vary 60 bodů, Příbram 60 bodů, Liberec 57 bodů, Praha 59 bodů.

Bambiriáda

Do jedné z našich osvětových akcí patří i Bambiriáda, které jsme se letos účastnili již po č. Snažíme se o předvedení pomůcek pro nevidomé formou her. Spolu s dobrovolníky si mohou děti procházet vyznačenou trať s bílou hůlkou, mohou se seznámit s výcvikem vodícího pejska, po hmatu poznat tvary, obrázky, seznámit se s braillovým písmem. V roce 2013 jsme stejně jako v předchozích letech byli na Bambiriádě.

projekty nadace

 
nevidomý svět v nemocnici technika
sport ranná péče hudba
ve škole partneři stipendium
osobní asistence

Další novinky

VLTAVA RUN 2019 5. účast štafety Nadace Leontinka - čas v cíli 36h55m

0

V sobotu 11. května ve 4 hodiny a 20 minut odstartovala již popáté štafeta 12ti zrakově postižených běžců a 12ti skvělýc…

více >

V sobotu vyrážíme na Run Tour do Ústí

0

V sobotu 27. dubna vyrážíme na druhý závod letošní série Run Tour, tentokrát do Ústí nad Labem. Přihlášeno je celkem 8…

více >

Nevidomý Ondřej na paralympiádu v Tokiu 2020!

0

více >

archiv novinek >