nadace leontinkaSkončila sezóna RunTour 2022 - Ať žije RunTour 2023!

26.10.2022

Závody přímo na dostihovém závodišti v Pardubicích se uzavřela sezóna RunTour 2022. Pro Nadaci Leontinka se jednalo už o desátou účast v řadě v tomto rodinném běžeckém seriálu, ze kterého si její zrakově hendikepovaní závodníci i letos odnesli originální medaile a řadu krásných zážitků - a nadace šek na úžasných 402 tisíc korun.

 

od roku 2013 se Nadace Leontinka účastní rodinného běžeckého seriálu RunTour, který se letos podíval do celkem devíti měst - České Budějovice, Brno, Ostrava, Kopřivnice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Praha a Pardubice. Na žádném z těchto závodů nechyběli ani naši zrakově hendikepovaní běžci v žluto-černých signálních vestičkách se svými traséry. Celkem jsme tak za sezónu zaznamenali 35 startů našich závodníků na tratích 500 a 1000 metrů a 3, 5 a 10 kilometrů. 

Naší nejmladší závodnicí byla ani ne tříletá Linduška ze Střediska rané péče v Olomouci. Nadace Leontinka dlouhodobě finančně podporuje činnost těchto středisek po celé České republice a zve jejich malé klienty, aby se s rodiči zúčastnili dětských běhů, které RunTour nabízí. Naším nejstarším závodníkem byl zase 56letý nevidomý Ivoš, který s nadací sportuje už 15 let a který si v Pardubicích zaběhl 10 kilometrovou trať. Měli jsme také velkou radost, že se k nám po tříleté "covidové" pauze vrátili i dva super kámoši, devítiletý Maxík s Vítkem, kteří si s tatínky proběhli kilometrovou trať v Praze i Pardubicích. Nevidomému Vítkovi Nadace letos přispěla na nové klávesy, aby mohl trénovat hru na klavír i doma. Vítek, který kromě klavíru hraje také na harmoniku, se totiž letos stal žákem prvního ročníku na Škole Jaroslava Ježka.

A jaké byly další letošní památné momenty? 

Určitě především bronzové umístění naší běžecké stálice Luboše Vachutky, kterého letos dosáhl v Malé RunTour. Navíc se letos stal také Grandmasterem RunTour za svých už 50 účastí v tomto běžeckém seriálu. Luboš začal běhat s Leontinkou už v roce 2013, kdy se zúčastnil poprvé RunTour běhu a to v Olomouci. Tady hned napoprvé utekl svojí trasérce a od té doby se nezastavil. Loni si na Ladronce doběhl pro svůj osobní rekord na 5 kilometrů v čase 17:53. Sehnat pro Luboše dostatečně rychlého traséra je tedy pokaždé výzva - o to větší, že si někdy Luboš kromě závodu na 5 kilometrů zaběhne i ten na kilometrů 10. 

Na co určitě také nezapomeneme, je spolupráce s Armádou České republiky na RunTour v Olomouci. Tam do puntíku splnila heslo, "Vždy připraven-a!" nadrotmistryně Denisa, která zaskočila za nemocného traséra a stala se průvodkyní 16letého těžce slabozrakého běžce Matěje. Ten ji na 5 kilometrové trase vůbec nešetřil, ale Denisa to zvládla s úsměvem a s Matějem a medailí se ochotně vyfotila i v cíli závodu. Respekt!

Po boku nám i letos stál náš milý Jenda z Hostince u Jendy v Praze, který i v této běžecké sezóně dával jednu korunu z každého prodaného oběda Leontince na podporu zrakově hendikepovaných sportovců. Jenda nám navíc letos nechal vyrobit i balíčky Kávy pro Leontinku, kterou prodáváme na každém závodu. Sám si odnesl ocenění od organizátorů RunTour za svoji věrnost tomuto běžeckému seriálu a k tomu startovné na příští sezónu.

Poděkovat také chceme našim nevidomým a slabozrakým masérům, kteří poskytují masáže RunTourákům při každém závodu a to zcela zdarma. Vede je zkušený, težce zrakově hendikepovaný sportovec a masér Marek Moflár, který s Leontinkou sportoval řadu let a po pauze se k běhu opět vrací. Atmosféře závodů je totiž těžké odolat.

A to úplné NEJ NEJ letošní RunTour?

Organizátoři v čele s Nikolou Gunišovou i letos podpořili sportovní projekty Nadace Leontinka a zrakově hendikepované sportovce úžasnou částkou 402 tisíc korun! Na této částce se podíleli sami účastníci RunTour, neboť 50 korun z každého startovného šlo právě na charitu. Touto částkou Nadace podpoří například nevidomé futsalisty z klubu Avoy MU Brno, sportovní projekty spolku Tandem při speciální škole v Opavě nebo nevidomého plavce Davida na jeho cestě za paraolympijským snem. Celému týmu RunTour patří naše velké poděkování nejen za tuto finanční podporu, ale i za pomoc, kterou nám i našim běžcům poskytují na každém ze závodů, a za úsměvy a přátelství, kterého si moc vážíme. ❤

Sezóna RunTour 2022 je u konce - Ať žije RunTour 2023!

projekty nadace

 
nevidomý svět v nemocnici technika
sport ranná péče hudba
ve škole partneři stipendium
osobní asistence

Další novinky

Nevidomí hudebníci zahráli příznivcům Leontinky v žižkovském Atriu

0

Oslava hudby, přivítání léta a milé setkání s příznivci a podporovateli Nadace Leontinka - to byl benefiční koncert v ži…

více >

Pupa pomáhá Klárce zábavnou formou rozvíjet zrak

0

Dva roky vyvíjela Romana Chalupová a David Najbrt unikátní interaktivní vzdělávací  pomůcku pro děti se zrakovým a kombi…

více >

Blíží se poslední RunTour sezóny v Pardubicích!

0

V sobotu 15. října se rozběhne poslední ČEZ RunTour této sezóny přímo na dostihovém závodišti v Pardubicích. Nadace Leon…

více >

archiv novinek >
Hlavní partneři