Mladí slávisté si zkusili běh poslepu
Na RunTour běhají naši zrakově hendikepovaní běžci už 12 let. Letos poprvé si ale to, jaké to je běžet poslepu, vyzkoušeli i sportovci, kteří se připravují na fotbalovou profesionální dráhu - hráči Slávistické akademie. Jaký to pro ně byl zážitek a co si z běhu s Leontinkou odnesli? Přečti si můj článek.
První listopadovou sobotu jsme na pražské Ladronce zažili něco opravdu výjimečného. Společně s námi se rodinného běžeckého závodu RunTour zúčastnily i mladé fotbalové naděje ze Slavie, konkrétně 15 hráčů a 5 trenérů Slávistické akademie ve věku 14 až 18 let. A co že bylo tak výjimečného? Slávisté si vyzkoušeli, jaké to je běžet závod poslepu, stejně jako naši zrakově hendikepovaní běžci. A nechyběli při tom ani jejich trenéři, kteří se do toho s chutí pustili s nimi.
Běžecké dobrodružství s překvapivými zážitky
Bylo úžasné vidět, jak si mladí sportovci poradili s touto netradiční výzvou. A ještě lepší bylo pozorovat, jak někteří s obdivem hodnotili výkony našich běžců. Společně jsme vytvořili skvělou partu a ukázali, že sport spojuje. Mnozí z mladých slávistů přiznali, že by je nenapadlo, jak náročné může být běhat bez zraku a jak důležitá je role vodiče.
Proč byla tato spolupráce tak výjimečná?
Partnerství mezi Nadací Leontinka a Slávistickou akademií trvá už od roku 2019 a během těchto pěti let jsme společně uspořádali mnoho akcí, při kterých se mládežnické kategorie Slavie mohly ponořit do světa nevidomého fotbalu. Tréninky poslepu s nejlepšími nevidomými fotbalisty v Česku, doprovázení nevidomých fanoušků na stadionu v Edenu a darování vybavení klubu nevidomých fotbalistů Avoy MU Brno – to vše jsou příklady této spolupráce a toho, jak Slávistická akademie mladým fotbalistům ukazuje, že i s hendikepem se dá dosáhnout velkých cílů.
"Chceme přiblížit mladým hráčům život se zrakovým hendikepem a jaké může přinášet do života výzvy. Zkrátka, aby kluci nebrali jako samozřejmost to, že v životě nemusí překonávat takto složité překážky," popisuje psycholog slávistické mládeže Martin Macháček motivaci pro zapojení do těchto akcí.
Také na Ladronce si mladí fotbalisté mohli na vlastní kůži vyzkoušet, co znamená ztráta zraku a jak důležitá je pomoc druhých. Všichni zúčastnění překročili své komfortní zóny a odnesli si výjimečný zážitek a také uvědomění, že lidé se zrakovým hendikepem dokáží často neuvěřitelné věci, navzdory svému hendikepu.
"Přijde mi to super, že se snaží hýbat a dělat všechno jako ostatní lidi." - "Dávám jim velký respekt, a proto jsem se taky chtěl zapojit, abych si to zkusil sám," zhodnotili účast zrakově hendikepovaných běžců na RunTour některí z mladých slávistů. A na adresu našeho nejlepšího běžce, Luboše Vachutky, který 5 kilometrů běhá pod 18 minut, padala slova obdivu a chvály (které pro jejich expresivnost nemůžeme citovat v jejich úplnosti 😉).
Chcete se i vy zapojit do podobné akce?
Napište nám na info@nadaceleontinka.cz a my vás rádi informujeme o dalších možnostech, jak se můžete zapojit, vyzkoušet něco nového a podpořit naše běžce.