Šestnáctiletý nevidomý plavec David si plní svůj životní sen

Kvůli agresivnímu nádoru se Davidův svět ponořil v jeho šesti letech do tmy. Nevzdal se a našel si vášeň, která ho doslova drží nad vodou. Od prvních temp se dnes šestnáctiletý David proplaval až ke zlatým medailím, k titulu Mistr Evropy v paraplavání - a teď i k ocenění parasportovec roku 2023. David si zkrátka plave za svým snem a Leontinka ho na jeho cestě doprovází už od roku 2015. ❤

Když 9. dubna uslyšel nevidomý plavec David Kratochvíl své jméno ve chvíli, kdy se vyhlašovalo 1. místo v Cenách Českého paralympijského výboru, nevěřil svým uším. Teprve v 16 letech se totiž právě stal parasportovcem roku 2023. „Když jsme na vyhlášení jeli, čekal jsem třeba tak sedmé místo, tohle vůbec ne. Je to neuvěřitelné, opravdu jsem to vůbec nečekal, děkuju moc všem,“ odpovídal užaslý David. Já ale dodám, že David si své ocenění více než zasloužil. V minulém roce si totiž doplaval jako teenager až k titulu mistr světa v závodě na 400 metrů volným způsobem na Mistrovství Světa v Manchesteru, zaplaval si limity pro účast na paralympiádě v Paříži, překonal několik osobních rekordů a z různých paraplaveckých klání si, jak už je v posledních letech jeho zvykem, přivezl celé sbírky medailí. 

Tak třeba za rok 2021 získal David medailí celkem 32. Jen ze závodů IDM Berlín, kterého se zúčastnili plavci z 50 zemí, si ve svých 13 letech přivezl celkem 19 cenných kovů z 20 startů. Na Mistrovství Evropy na portugalské Madeiře byl tenkrát David vůbec nejmladším účastníkem a dosáhl tam mimo jiné na 4 limity nutné pro účast na paralympiádě v Tokiu. Přesto nakonec své místo přenechal jinému plavci, pro kterého to byla možná poslední šance se této největší sportovní události zúčastnit. A už v roce 2021 se David dostal mezi desítku nejlepších hendikepovaných sportovců - nejen jako nejmladší, ale také jako jediný sportovec, který tenkrát nestartoval v Tokiu.

David je zkrátka velký talent, ale taky je to skvělý kluk, kterého na jeho závodech vždy věrně doprovázela jeho rodina. Jeho maminka a tatínek totiž dělají Davidovi tapéry, což jsou pro nevidomé plavce nepostradatelní pomocníci, kteří plavcům ťuknutím do hlavy určují čas obrátky a cíl, aby nenarazili. I když je plavání Davidovou velkou vášní - a účast na paralympiádě jeho velkým snem - není plavání jedinou náplní jeho života. David studuje na gymnáziu a je i talentovaným klavíristou, který několikrát zvítězil v soutěžích uměleckých škol. 

Teď už David ale netrpělivě vyhlíží účast na paralympiádě v Paříži. Už samotná účast je pro něj splněním jeho snu - zisk medaile by pak byl životní úspěch. "Nechci se za každou cenu upínat k medaili, já si to tam chci užít a když to cinkne, bude to obrovská odměna. Samozřejmě jako každý sportovec chci vždycky vyhrát, ale pro mě je úžasné jen to, že na paralympiádě budu, tenhle sen si žiju od té doby, co plavu,“ řekl David v rozhovoru po zisku titulu parasportovec roku 2023. A jak to vidí jeho rodiče? "Neustále platí, že sportovat stále s chutí a radostí je prioritou pro celou naši rodinu." A tak i Leontinka Davidovi přeje, ať mu plavání dál dělá především radost - a když to v Paříži cinkne, bude to ta pomyslná třešnička na pořádně dobrém dortu. Držíme Ti palce, Davide!  

Celý rozhovor s Davidem po zisku ocenění parasportovec roku 2023 si můžeš přečíst na stránkách Českého paralympijského výboru TADY.

donate