Nevidomí fanoušci vyrazili na pražské derby

Pražské derby nebo také Derby pražských S patří tradičně mezi nejsledovanější zápasy tuzemské fotbalové scény. Díky spolupráci Nadace Leontinka se Slávistickou mládeží si mohlo jeho atmosféru užít i osm nevidomých a těžce slabozrakých fanoušků, pro které byla tato možnost jedinečným zážitkem.

Skupinka osmi nevidomých a těžce slabozrakých fanoušků, mladí fotbalisté ze Slávistické mládeže se zástupci vedení a také ředitelka Nadace Leontinka procházejí parkovištěm slávistického stadionu v Edenu a VIP zónou a míří na tribunu. Za chvíli usednou na místa mezi novinářskou lávkou a Prezidentskou lóží, aby prožili zápas, který se zapíše do historie. Hráči Slavia Praha v něm dosáhnou nejlepšího výsledku v pražském derby v samostatné historii a porazí hráče Sparty 4:0.

Tento večer je ale výjimečný i z jiného důvodu. Mezi fanoušky je tentokrát i osm fanoušků, kteří nemohou hru sledovat tak jako ostatní. Jsou nevidomí nebo mají jinou těžkou zrakovou vadu. K ruce ale mají mladé fotbalisty ze Slávistické mládeže, kteří jim dnešní zápas jeden na jednoho okomentují. A nutno říct, že řada pasáží se obejde i bez komentáře - atmosféra na stadionu je bouřlivá a dá se na ni takřka "sáhnout". 

Mladí fotbalisté se svého úkolu zhostili suverénně a dvanáctiletý Míša nevidomému Ivošovi popisuje průběh zápasu. U nohou Ivoše poléhávají jeho dva vodící psi, které nerozhodí ani poněkud hlučná atmosféra utkání. Za odměnu pak od Míši dostanou po přestávce kus klobásy a pořádné pohlazení. I další mladí Slávisté si počínají suverénně a velmi přátelsky a snaží se popisovat rychle se měnící situaci na hřišti. Není to vždy jednoduché, ale vedou si statečně. Podpořit je přijde i jejich týmový psycholog Martin Macháček a i on si na chvíli zkusí roli komentátora, když usedne vedle nevidomého Franty.

Právě týmový psycholog Martin Macháček je spolu s ředitelkou Nadace Leontinka Barbarou Huckovou strůjcem nápadu, aby si mladí Slávisté vyzkoušeli roli průvodců nevidomých a lépe tak nahlédli do světa lidí, kteří navzdory svému hendikepu zvládají každodenní život s přehledem i nadhledem. Jsou mezi nimi nevidomí futsalisté z týmu Avoy MU Brno doprovázení jejich kapitánem Alešem Moravcem, člen organizace SONS Karel Novotný nebo už zmíněný Ivoš, v civilním životě masér a také velký sportovec, který se s Nadací Leontinka účastní různých sportovních akcí už 15 let.

Po konci zápasu jsou všichni samozřejmě nadšení z až nečekaně jednoznačného výsledku a nasávají vítěznou atmosféru na stadionu. A jaké jsou dojmy nevidomých fanoušků z celé akce? Panuje všeobecná spokojenost až nadšení (a to nejen proto, že nechyběla ani obligátní klobása s křenem a pivo). Ivoš hodnotí své komentátory velmi vysoko, kromě Míši se u něj vystřídali ještě další dva mladí Slávisté a poskytovali mu informace nejen k zápasu, ale i k jednotlivým hráčům na trávníku. Všichni oceňují skvělou atmosféru celého zápasu i přátelskost, s jakou byli na stadionu uvítáni.

NASAJTE ATMOSFÉRU DERBY NA JEDEN KLIK

Od Aleše Moravce, kapitána klubu Avoy, pak ještě dorazí toto hodnocení a poděkování:

"Derby pražských S je jeden z nejzajímavějších momentů v lize pro každého fotbalového fanouška a to platí i pro nás - fotbalisty z Brna. Mocná atmosféra skládající se z dunivých chorálů, pokřiků, pískotu či jásotu ze vstřeleného gólu, kterou produkovalo cca 20.000 fanoušků, byla exkluzivním a vzrušujícím zážitkem. Zároveň takováto zvuková kulisa zapříčiní, že standardní vjemy (pozice míče, pokyny trenéra, hvizd rozhodčího), které nevidomí fanoušci mnohdy k přehledu situace na hřišti používají, nejsou dostupné. Naštěstí jsme měli k dispozici komentář mladý hráčů z akademie (U13-U15) a ti se své role ujali s velkou vervou. Pro kluky z AVOY se zhruba na 90 minut stali Jardou Bosákem či Jirkou Štěpánem a s pomocí svého fotbalového vhledu do situace podali opravdu skvělý výkon. Nezbývá než doufat, že tuhle vyrůstající generaci talentů, budeme moci v budoucnu vidět právě na Edenu, tentokrát třeba na trávníku v základní jedenáctce. Velký dík jim, Martinu Macháčkovi a Nadaci Leontinka za zprostředkování tohoto nevšedního zážitku. Děkujeme!"

Nadace Leontinka spolupracuje se Slávistickou mládeží už od roku 2019. Mladí hráči si tak už mohli sami vyzkoušet, jaké to je, když Vám chybí nejdůležitější ze smyslů - zrak. A mohli tak nahlédnout, že některé věci, které považujeme často za samozřejmé, nemusí vůbec takové být. Velkou roli v tom hraje týmový psycholog Martin Macháček, který je autorem této spolupráce, která je přínosem pro obě zúčastněné strany. Mimo jiné i proto, že každý rok Slávistická mládež podpoří nějakou částkou zrakově hendikepované sportovce, aby si i oni mohli v životě plnit své sportovní sny. Děkujeme