Leontinka podeváté v cíli běžeckého seriálu RunTour

Účast na závodech městského běžeckého seriálu RunTour je součástí naší DNA. Letos se Leontinka zúčastnila už podeváté a jeden z jejích závodníků si navíc ze závodů odnesl to nejvyšší ocenění - titul Zlatého RunTour Mastera.

Nevidomí a slabozrací běžci z Nadace Leontinka se už podeváté vydali na start závodů ČEZ RunTour - běžeckého seriálu, který se koná v osmi různých městech. Do cíle našim běžcům v žlutých signálních vestičkách jako vždy pomáhali dobrovolní traséři. Nejmladšími závodníky byli letos tříletý Tomášek a čtyřletá Laurinka, kteří si závod "zaběhli" v kočárku i se svými rodiči v Českých Budějovicích.

Naopak Nejstarším účastníkem byl nevidomý Vlastík Macháček (67 let), který si zaběhl závod na 10 kilometrů na pražské Ladronce s trasérkou Denisou. Na závod za námi vyrazil až z Liberce autobusem, a protože na start přijížděl na poslední chvíli, převlékl se do závodního raději cestou v tramvaji, aby nepropásl start. Ostříleného závodníka zkrátka nic nezastaví. Nováčkem závodů byl letos Jarda Stránský, student Aplikované tělesné výchovy v Olomouci, který si zaběhl hned 4 závody v délce 3 a 5 kilometrů.

Jednoznačně nejúspěšnějším závodníkem se zrakovým hendikepem se stal Luboš Vachutka - to ale nebylo pro nikoho velkým překvapením. Luboš si v tomto roce na pražské Ladronce zaběhl osobní rekord na 5 kilometrů v čase 17 minut a 53 vteřin - a do cíle posledního, pardubického závodu doběhl jako nový držitel titulu Zlatý RunTour Master v kategorii Malá RunTour.

Byl to právě Luboš, který inspiroval i mladou, talentovanou běžkyni Alenu Tylšovou, aby v roce 2021 posílala Leontince 1 korunu z každého uběhnutého kilometru. Ty Alča nasbírala nejen v závodech RunTour, ale na řadě dalších míst a byla z toho krásná částka 2 552 korun. "V cíli závodů RunTour jsem si několikrát podala ruku s něuvěřitelným Lubošem, který uběhne pět kilometrů za devatenáct minut jak nic! Zjistila jsem, že právě Nadace Leontinka umožňuje nevidomým účastnit se závodů a dalších podobných akcí. Myslím, že je to okromná motivace nejen pro nevidomé, ale i pro ostatní běžce - že překážky jsou jen v hlavě, a pokud chceme, vše je možné," napsala nám teprve 19letá Alča.

Děkujeme pořádající agentuře VMLYR a celému úžasnému týmu RunTour v čele s Nikolou Gunišovou, kteří nám od začátku fandí a pomáhají. Zajišťují našim běžcům startovné, poskytují zázemí pro náš leontinkovský stan i pro nevidomé maséry. I ti jsou totiž nedílnou součástí každého závodu. Děkujeme také všem trasérům a dobrovolníkům a všem, kteří nás podpořili koupí nadačního trička nebo finančním příspěvkem.

A ta nejlepší zpráva a největší poděkování nakonec! Patří opět agentuře VMLYR, která opět poskytla finanční pomoc pro aktivity Nadace Leontinka. 50 korun z každého startovného i letos putovalo na konto naší nadace - získali jsme tak krásných 300 tisíc korun, které podpoří sportovní aktivity dětí i dospělých se zrakovým hendikepem.