Nadace Leontinka sportuje a dost nás to baví

Děti i dospělí se zrakovým postižením sport zbožňují. Učí je překonávat překážky a nevzdávat se ani ve chvílích, kdy jsou u konce s dechem. Na závodech se navíc seznamují s kamarády, kteří jsou na tom podobně jako oni. Už 18 let proto podporuji sportovní nadšence i organizace starající se o ně. Můžu to dělat jen díky Tobě. 

Na RunTour je radost běžet - tak do toho běž s námi!

V roce 2022 oslavila Leontinka 10 let účasti na závodech RunTour. Tenhle rodinný běžecký seriál se koná na osmi různých místech České republiky a na jeho start se může postavit opravdu každý, od úplných začátečníků po profíky. Městské terény nebývají náročné a můžeš si vybrat z tří různých délek tratí - 3, 5 a 10 kilometrů. Pro děti jsou připravené vzdálenosti 500 a 1 000 metrů. 

A teď dávej pozor! Nadace Leontinka nabízí komukoli, kdo má zrakový hendikep a k běhu potřebuje pomoc traséra neboli průvodce, startovné zdarma! Pomůžeme Ti taky s výběrem vhodného traséra nebo trasérky podle toho, jak rychle Ti to běhá. A zajistíme signální vestičky - a samozřejmě skvělé zážitky. Ty jsou takřka zaručeny, ať už si běžíš pro osobní rekord nebo opravdu jen pro radost. Na každém závodě máme náš růžový leontinkovský stan, kde se můžeš převléct nebo si vydechnout po doběhu. A taky potkat prima partu podobně naladěných lidí.

RunTour Praha 2021

 

Nejsi si jistý, jestli to zvládneš? Není čeho se bát! Závodů se s Leontinkou účastní běžci s různými zrakovými hendikepy a různou výkoností, od těch nejmenších dětí ze Středisek rané péče až po běžecké matadory. Za deset let jsme takto rozběhali desítky kluků a holek, ale i dospělých, kteří si chtěli třeba jen zkusit něco nového. Mezi našimi běžci najdete víkendové běžce, ale i opravdové talenty, jako je Luboš Vachutka, který se v roce 2021 stal vítězem Malé RunTour a 5 km zaběhl v osobním rekordu 17 minut a 53 vteřin! 

Tak neváhej a běž do toho s námi! Letos nás ještě čekají čtyři závody v těchto městech: 22. července v Olomouci, 23. září v Karlových Varech, 7. října v Praze a 21. října v Pardubicích. 

👉 Přihlásit se do závodu můžeš u naší Radky na emailu kralova@nadaceleontinka.cz. Radka taky ráda zodpoví jakoukoli otázku, kterou k účasti na závodech RunTour můžeš mít.

Nejsi si pořád jistá/jistý? Tak tě možná naláká i to, že si před nebo po závodě můžeš užít masáž od našich nevidomých masérů, které už léta koučuje zrakově hendikepovaný sportovec a masér Marek Moflár. Masáž je pro všechny účastníky RunTour navíc úplně zdarma.

Na závěr Ti ještě musím prozradit jednu úžasnou věc. Každý rok dávají organizátoři 50 korun z každého startovného Leontince, aby mohla podporovat sportovní projekty zrakově hendikepovaných dětí i dospělých. V loňském roce to bylo úžasných 402 tisíc korun! A i proto JE RADOST BĚŽET!

Více informací o běžeckém seriálu RunTour najdeš na jejich webových stránkách TADY.

Luboš Vachutka na RunTour

Mrkni, jak každý rok válíme na Vltava Run a na Jizerské 50

Sport nás učí překonávat sami sebe – a u sportovců se zrakovým hendikepem to navíc platí dvojnásob. Tyto sportovce Leontinka nepodporuje pouze finančně. Od svých počátků se Leontinka společně se zrakově hendikepovanými sportovci každoročně účastní kromě RunTour i dalších velkých sportovních událostí, jako je Jizerská 50 a štafetový závod Vltava Run. Zajišťujeme pro všechny závodníky startovné, pomáháme jim se sháněním trasérů i zajišťováním dopravy a ubytování, pokud jde o vícedenní akce.

Jednou z našich srdcovek je i štafetový závod Vltava Run, kde běháme jako jeden velký tým 12 zrakově hendikepovaných běžců a 12 trasérů. Během necelých dvou dní musíme překonat vzdálenost 360 km od pramene Vltavy až do Prahy. Běžíme dnem i nocí, po asfaltu i v náročných lesních terénech. Přesto se nám už osmkrát povedlo protnout cílovou pásku v pražském Braníku.

Vltava Run

 

Na závodech Jizerské 50 můžete běžkaře ve žlutých signálních vestičkách Nadace Leontinka potkávat už od roku 2008. V letošním roce tak Leontinka oslavila krásných 15 let v bílé stopě tohoto legendárního závodu, a to hned rekordní účastí 26 zrakově hendikepovaných závodníků různých věkových kategorií. Každoročně totiž do bílé stopy zveme nejen zkušené běžkařské matadory, jako je 56 letý nevidomý sportovec a masér Ivo Budil, ale také mladé začínající sportovce ze speciálních škol pro zrakově postižené žáky. Účast na závodě posiluje jejich motivaci ve sportu pokračovat a neustále se v něm zlepšovat.

Jako třeba deváťák Marek ze Základní školy pro zrakově postižené v Plzni, který Leontince po závodu napsal: "Jizerské 50 jsem se letos zúčastnil už podruhé, díky paní učitelce Kulíškové a neziskové Nadaci Leotinka. Za pomoci traséra jsem odjel firemní štafetu T-Mobile a ČT Jizerská 10km. Jizerskou 50 jsem si opět užil ve skvělém kolektivu a měl možnost potkat sportovní celebrity jako je Soukalová, Moravec, Neumannová aj. Odvezli jsme si báječné zážitky a splnili si některá očekávání. Do budoucna bych si rád Jizerskou 50 ještě zopakoval a vylepšil svůj výkon." 

Budeme se těšit na Jizerské 2024!

Jizerská 50

 

I futsal se dá hrát poslepu. Nevěříš? Tak čti…

Podpora sportování dětí a mladých lidí se zrakovým hendikepem je jedním ze stěžejních projektů Nadace Leontinka. Podporujeme sportovní programy na školách, které se snaží žáky a studenty zapojovat do sportovních aktivit, jako je jízda na tandemovém kole, atletika nebo běžkování. Jedním z míst, kam naše podpora směřuje, je například speciální Základní škola v Opavě a její spolek Tandem. V minulých letech jsme pomohli školu vybavit novými rotopedy i novým běžkařským vybavením. Finančně jsme také přispěli na pořádání sportovních akcí pro děti této speciální školy.

Dlaší sportovní organizace, které Leontinka podporuje, je například klub nevidomých futsalistů MU Avoy Brno, pražský Blind Athletic Club nebo Goalball Perun. Podporujeme finančně pořádání turnajů, nákup sportovního vybavení nebo pronájem míst ke sportování a tréninku. Podpořili jsme ale třeba také nevidomou Ivu, které jsme pomohli se zakoupením nového stolu pro showdown, ve kterém dosahuje výborných výsledků.

Avoy MU Brno v akci

Partneři projektu Leontinka sportuje

Projekt Leontinka sportuje můžeme podporovat díky našim laskavým partnerům, mezi které patří agentura VMLYR, RAUL!, společnost FM Logistic a EXX.