Leontinka v nemocnicích nesmí chybět

Už od samotného začátku naší Nadace pomáháme přímo v nemocnicích. V rámci projektu Paprsek naděje Leontinka v minulosti podpořila nákup přístrojů v nemocnicích - Fakultní nemocnici v Brně nebo Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech. Vedle toho podporujeme vědecký výzkum, přispíváme na operace pro zlepšení zraku, neurorehabilitace pro děti, lázeňské léčby nebo speciální pomůcky. 

Leontinka pomáhá předčasně narozeným miminkům

Někdy se miminko narodí dřív, než jste čekali, a také dřív, než se stačilo pořádně vyvinout. Nedonošenost s sebou nese velká rizika smyslového poškození a dalších trvalých následků – pokud navíc dojde k porodní asfyxii*, tedy akutnímu nedostatku kyslíku, od nenávratného zdravotního poškození dělí novorozence jen vteřiny a správný zásah lékařů.


Nadace Leontinka se již 17 let zasazuje o to, aby ohroženým dětem byla poskytnuta včasná, odborná a bezplatná pomoc. Díky spolupráci s globální charitativní iniciativou The Human Safety Net je od roku 2020 pro rodiny dětí z neonatologického oddělení nemocnice v Českých Budějovicích k dispozici poradkyně rané péče, která už přímo na oddělení neonatologie informuje rodiče o rané péči pro předčasně narozená miminka, miminka s asfyxií nebo již diagnostikovanými zdravotními potížemi a následně za nimi dojíždí domů. Stejný program se rozvíjí také na neonatologickém oddělení v Olomouci.

Předčasně narozené miminko


Poradkyně rané péče na odděleních neonatolgie však neinformuje pouze rodiče. Může proškolit i zdravotnický personál v nejnovějších přístupech v péči o předčasně narozené miminko. Díky společnému projektu Nadace Leontinka a The Human Safety Net tak vzrůstá kvalita péče o předčasně narozené děti, jež je zásadní pro jejich budoucí vývoj a zdraví, ale také obecně o děti ve věku 0-6 let, které trpí zrakovou vadou. V obou případech se pomocí správné stimulace, včasné péče a informovanosti rodičů dá předejít závažnému poškození zdraví anebo významně zlepšit stav stávající.


Každého rodiče může potkat nečekaná situace, v níž jde v jedné vteřině o zdraví miminka – Nadace Leontinka je tu proto, aby vytvářela neviditelnou síť pomoci dostupnou okamžitě a všude tam, kde je to potřeba.

* Porodní asfyxie se vyskytuje u 2 až 10 z 1 000 novorozenců narozených v řádném termínu, a ještě více u těch, kteří se narodí předčasně.

Malý Daník a Anička se i díky nám statečně perou se svým osudem

Nadace Leontinka pravidelně podporuje také speciální neurorehabilitace a intenzivní terapie pro děti s vážným kombinovaným postižením. V minulosti jsme podpořili například tříletého Danečka, který kvůli rakovině sítnice přišel o zrak na jednom z očiček. Pro Danečka, který trpí také DMO, jsme uspořádali sbírku na portálu Darujme.cz, která podpořila sérii intenzivních TheraSuit terapií. Tyto terapie trénují centrální nervový systém a pomáhají dětem, jako je Daneček, v rozvoji samostatné chůze.

Therasuit terapie pro Danečka

 

Pomohli jsme také sedmileté Aničce, která se narodila s několika zrakovými vadami, nedovyvinutými kyčlemi a diagnózou hypotonického syndromu. Díky našim dárcům a partnerům jsme Aničce mohli zaplatit další sérii intenzivních terapií na neurorehabilitační klinice, které jí pomáhají v nácviku samostatné chůze. Před nástupem na svoji první terapii na neurorehabilitační klinice Anička nemluvila ani nechodila, potřebovala pomoc v krmení i oblékání. Dnes chodí s asistentkou do školky a je moc ráda ve společnosti dalších dětí, které ji motivují a posouvají kupředu. Zvládne s nimi jít na procházku, s pomocí už dokáže dokonce jet i na tříkolce nebo zajít s maminkou na nákup. Něco, co se nám může zdát jako naprostá samozřejmost, je pro rodiče Aničky malý zázrak, za který neúnavně bojují.

Anička na terapii

Pomáháme odhalovat oční vady odborně a včas

V roce 2021 jsme financovali nákup očních testů pro Asociaci zrakových terapeutů a MUDr. Janu Szendrei Ordinace zrakové terapie v Havlíčkově Brodě. Tato ordinace se zabývá včasnou diagnostikou zrakových vad u dětí, včetně těch, které běžní oční lékaři označí za nevyšetřitelné kvůli nízkému věku nebo handicapu. V kraji Vysočina dosud nebyla dostupná péče zrakového terapeuta, včasná diagnostika přitom dokáže zajistit optimální vývoj zrakových funkcí, protože v prvních letech života jsou největší předpoklady pro úspěšnou léčbu nebo zmírnění zrakové vady. Sami rodiče nemají přitom často o vážných vadách zraku svých dětí ani ponětí, a nedokáží je odhalit ani standardní testování v ordinacích dětského lékaře.

Zrakové testy

Nadace Leotinka proto také pravidelně financuje screeningová vyšetření zraku u dětí v předškolním věku, která provádí ambulantně i v terénu organizace jako je Tyflocentrum v Českých Budějovicích. V roce 2016 bylo takto vyšetřeno 5 013 dětských pacientů, navíc v příjemném a veselém prostředí během hry. U 4,8 % dětí byly zjištěny vážné odchylky a tyto děti byly vyslány k oftalmologům. Jednalo se především o vysoké stupně refrakčních vad a skrytou šilhavost, které vedou ke vzniku tupozrakosti. 

Partneři projektu Leontinka v nemocnici

Hlavními partnery projektu Leontinka v nemocnici jsou Generali Česká pojišťovna a její charitativní iniciativa The Human Safety Net.