Ukazujeme Neviditelný svět vidícím

Nelam si hlavu s tím, jak těžké to mají děti i dospělí se zrakovým postižením. Vyzkoušej si to! Pod značkou Neviditelný svět jsem si pro tebe připravila pěknou řádku osvětových aktivit, které ti přiblíží, jaké překážky musejí špatně vidící překonávat. Přijď si to vyzkoušet na jednu z našich akcí a zahraj si zvukové pexeso nebo piškvorky poslepu, „přečti si" hmatovou knížku nebo si zkus chůzi se slepeckou holí. Osvětové akce pořádáme také pro firmy, které chtějí zaměstnancům přiblížit život lidí se zrakovým hendikepem.

 

Filípek v krátkém filmu učí malé děti empatii i odvaze

„Filípek trpí zrakovou vadou, díky které vidí jen metr před sebe. Před světem ho chrání jeho hračka Francis, kterou používá jako vyslance do světa neostrosti. Jednoho podvečera mu děti během hry Francise ukradnou a začíná honička až do hlubokého lesa.“

To je popis krátkého filmu Symfonie mladého režiséra Vojty Komárka, jehož vznik Nadace Leontinka v roce 2022 podpořila. Kolem tohoto filmu následně ve spolupráci nadace a tvůrců vznikl osvětový program pro žáky 1. stupně základních škol, který dětem představuje témata jako jsou zrakové postižení, jinakost, šikana, strach i síla přátelství. 

Promítání krátkého filmu Symfonie

Chceme, aby i děti se zrakovým hendikepem zažívaly letní dobrodružství

Nadace Leontinka pravidelně podporuje konání Tábora pro nevidomé, pořádaného organizací YMCA Brno. Tento tábor pomáhá při integraci dětí do společnosti a rozvíjí jejich dovednosti využitelné v každodenním životě. Děti v průběhu pobytu navazují cenné nové kontakty a prohlubují existující přátelství. Jedním z cílů tábora je tak i to, aby se tyto děti nedostaly později v životě do sociální izolace.

 

Podporujeme také Spolek rodičů a přátel zrakově postižených dětí Daneta, který pracuje s 25 dětmi se zrakovým postižením. Spolek si klade za cíl co nejlepší integraci těchto dětí do společnosti tak, aby „mohly co nejlépe žít nejen vedle nás, ale s námi“.

Přečti si, jak nám to spolu běhá

Součástí osvětové kampaně je také účast Nadace Leontinka na mnoha sportovních akcích. Každý rok se účastníme společně se zrakově hendikepovanými sportovci-hobíky běžeckého seriálu RunTour, štafetového závodu VltavaRun a vyjíždíme také do bílé stopy závodů Jizerské 50. Tam všude ukazujeme zdravým účastníkům, že i s hendikepem je možné se rozvíjet, posilovat lásku ke sportu, a dokonce vyhrávat. A všude nám pomáhají traséři, pro které je provázení nevidomého závodníka vždy velkým zážitkem a nepřenosnou zkušeností. Je to nejlepší příležitost, jak ukázat, že i nevidomí a těžce slabozrací lidé dokážou stejné věci jako ti zdraví – potřebují jen kolem sebe tu správnou partu lidí.

Leontinka na Run Tour