Projekt Škola pomáhá dětem do lavic
Když mají potřebné pomůcky, zvládají děti se zrakovým postižením učení stejně dobře jako ty ostatní. A tak se starám to, aby je měly. Taky pro ně zařizuji různé vzdělávací programy, aby později mohly být dobré v tom, co je baví. V létě i díky mojí pomoci můžou s kamarády zažít spoustu dobrodružství na letním táboře.
Jak jsme pořídili technologické vychytávky pro speciální školy
Jak dětem s vážným zrakovým postižením přiblížit to, jak vypadá naše sluneční soustava nebo třeba tarantule? Výbornou pomůckou jsou 3D modely, které Nadace Leontinka zakoupila pro žáky Střední školy, Základní školy a Mateřské školy profesora V. Vejdovského v Olomouci nebo do Školy pro zrakově postižené žáky a žáky s vadami řeči v Opavě.
Pro Školu Jaroslava Ježka jsme zase pomohli zakoupit interaktivní tabuli, se kterou je učení pro děti mnohem větší zábava. Navíc se na podsvíceném displeji lépe orientují a díky možnosti zvětšení písma dokáží všechno snadněji přečíst.
Velkým pomocníkem pro studenty s vážným poškozením zraku jsou také kamerové lupy. Pomáhají jim nazvětšovat text, ty kvalitnější jim dokonce text i umějí přečíst, a to nejen v češtině, ale i v cizích jazycích. Pro Gymnázium pro zrakově postižené a Střední odbornou školu pro zrakově postižené v Praze jsme pomohli zajistit jednu takovou kamerovou lupu. Další kamerové lupy putovaly za 16letým Lukášem a 10letým Tomášem, kteří mají oba progresivní vadu zraku. Díky lupě si teď Tomáš může nazvětšovat nejen domácí úkoly, ale i recept v kuchařce, protože moc rád vaří.
Se školou pomáháme i zdravým dětem nevidomých rodičů
Zkontrolovat úkol z matematiky nebo českého jazyka malému prvňáčkovi je pro většinu rodičů hračka. Pro nevidomé rodiče však velký oříšek. V roce 2021 začala Nadace Leontinka podporovat projekt organizace Okamžik, který pomáhá dětem nevidomých rodičů se vzděláváním a to už od předškolní přípravy až do konce docházky do základní školy.
Program už nyní využívá 10 rodin, což znamená zhruba 670 hodin odborné pomoci v rodinách ročně a další hodiny distanční pomoci od koordinátorů projektu.
A co k programu říkají sami nevidomí rodiče?
„Jednoznačně musím napsat, že naše pomocnice je naprosto super!!! Veškeré školní těžkosti snášíme přijatelně jen díky ní. Moc hezky s dcerou zachází. Děláme společně pěkné referáty. Umí si poradit i když se dceři zrovna nedaří. Bez ní bychom to nejspíš ani nezvládly. Velmi děkuji za možnost takové spolupráce. Je užitečná a v této době maximálně potřebná.“
S Pupou je pro děti učení hračka
Dva roky vyvíjela Romana Chalupová a David Najbrt unikátní interaktivní vzdělávací pomůcku pro děti se zrakovým a kombinovaným postižením, Pupa koumá svět. I díky pomoci Nadace Leontinka už 300 kusů této pomůcky pomáhá těmto dětem rozvíjet nejen jejich zrak, ale další dovednosti tak, aby i ony měly ten nejlepší možný start do života.
Velká krabice skrývá spoustu překvapení. Rodiče v ní najdou čtyři knihy, papírového panáčka Pupu, který děti úkoly provází, veselé obrázkové karty i reálné předměty představující nábytek dětského pokoje. Právě na papírovém modelu pokoje se děti učí třeba prostorové orientaci. Výhodou pomůcky je také to, že je velmi intuitivní a díky přiloženému manuálu s ní rodiče mohou s dětmi pracovat úplně samostatně.
A co o práci s Pupou říká jedna z poradkyň z rané péče?
„Klárku hra s Pupou velmi zaujala a pomáhá jí dodržet doporučenou dobu, po kterou by během dne měla okludovat. Líbí se jí také zmenšenina pokojíčku, která je součástí pomůcky. Právě reálné předměty oslovily Klárku nejvíc. Ráda popisuje jednotlivé části a srovnává je se svým reálným pokojíčkem doma. Maminka hodnotí pomůcku jako velmi přínosnou a je ráda, že má dcera další motivaci pro rozvoj zrakových dovedností.“