Domov je tam, kde pomáhá projekt Svítání
Doma se všichni cítíme nejlíp. Proto pomáháme rodinám s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením právě tam. Už od nejmenšího věku. Opíráme se při tom o bezvadnou spolupráci se Středisky rané péče. Jejich poradkyně jsou opravdoví andělé, kteří s dětmi cvičí zrak a dovednosti, které jim pomáhají překonávat jejich hendikep. Tyto „tety“ pomáhají i rodičům, poradí jim třeba, kde najdou toho nejlepšího odborníka pro své dítě nebo prima školku, kde se jejich dítě bude cítit skoro stejně dobře jako doma.
Na pomoc těm nejmenším dětem přispíváme každoročně miliony korun
Nadace Leontinka ve svém projektu Svítání dlouhodobě podporuje osm středisek rané péče po celé České republice. Tato střediska poskytují bezplatnou podporu a pomoc rodinám s dětmi se zrakovým a kombinovaným hendikepem od narození do 7 let, kdy je největší šance pomocí tréninku a zrakové stimulace dosáhnout zlepšení zdravotního stavu dítěte. Cílem rané péče je především eliminovat nebo zmírnit důsledky postižení a poskytnout dětem i jejich rodinám patřičnou podporu. Dětem pomáhá v jejich rozvoji, rodičům je oporou, aby se dokázali vyrovnat s náročnou situací a zároveň získali jistotu, že nelehkou situaci zvládnou později i bez pomoci odborně vzdělaných poradkyň rané péče.
Raná péče je zároveň také terénní sociální službou, tedy službou poskytovanou přímo v domácím prostředí, na kterou má navíc nárok každé dítě s jakýmkoli postižením. Realita vypadá ale trochu jinak. Stát tato střediska financuje pouze ze 60 až 70 procent, zbytek peněz musejí střediska získávat z jiných zdrojů. To pro tato střediska znamená nejen finanční nejistotu, ale i dlouhé čekací lhůty na tuto službu. Čím dříve se přitom k dítěti s postižením raná péče dostane, tím lepší výsledky může mít. Proto je finanční podpora fungování Středisek rané péče dlouhodobě jednou z priorit Nadace Leontinka.
Hlavním partnerem Nadace Leontinka pro projekt Svítání je společnost Generali Česká pojišťovna, její globální charitativní iniciativa The Human Safety Net a Nadace GCP. Mezi další významné partnery patří společnost Ursapharm, Generali Investment a Autobond Group. Tato partnerství výrazným způsobem přispívají k zajištění financování těchto středisek. Díky dlouhodobé spolupráci mezi Nadací Leontinka a Generali Českou pojišťovnou navíc mohou poradkyně rané péče v Českých Budějovicích poskytovat podporu rodinám už krátce po narození miminka přímo na odděleních neonatologie. Další taková spolupráce se rozvíjí také v Olomouci, Ostravě a Středočeském kraji.
Prvních 1000 dnů rozhoduje
Prvních 1000 dnů rozhoduje
V lednu 2024 jsme spustili nový projekt, "Prvních 1000 dnů rozhoduje". Je plánován na dobu 3 let a zaměřuje se na 900 konkrétních rodin s malými dětmi se zrakovým postižením v 9 krajích. Projekt zajišťuje, aby tyto rodiny dostaly odbornou podporu právě tehdy, kdy ji potřebují - tedy co nejdříve v životě dítěte, ideálně hned po narození. Proto je do něj zahrnuto 12 neonatologických oddělení, které spolupracují s místními Středisky rané péče, aby podpora dítěte i celé rodiny začala co nejdříve.
Proč "Prvních 1000 dní života"?
Prvních 1000 dnů života dítěte je naprosto zásadních pro jeho další vývoj. Dítě potřebuje cítit podporu a bezpečí, vytvářet si pouta s blízkými lidmi a rychle rozvíjet své schopnosti a dovednosti. Toto období se také nazývá "oknem příležitosti". Na novorozence působí nejen biologické faktory, jako je jeho zdraví nebo genetika rodičů, ale také prostředí, ve kterém vyrůstá. Narození dítěte je sice často tím nejkrásnějším okamžikem v životě, ale někdy se dítě narodí předčasně a není připravené na svět - a podobně ani rodiče nejsou připraveni na péči o dítě, které potřebuje speciální podporu. Prostředí neonatologických klinik navíc není tím místem, kde by si rodiče přáli trávit první měsíce života svého dítěte. Předčasný porod je pro ně vždy velmi náročnou životní situací, na kterou se nelze připravit.
Předčasný porod s sebou přináší rizika pro vývoj dítěte a ohrožuje jeho zrak. V prvních měsících života se dítě učí poznávat svět a zrak se stává jeho primárním nástrojem. Schopnost vidět (vnímat zrakově) je výsledkem učení a praxe. Po narození se děti postupně učí vidět, podobně jako se učí mluvit nebo chodit. Pokud dítěti chybí dostatečná zraková stimulace a zkušenosti, nemusí získat základní informace o okolním světě, nemůže se učit nápodobou, nedokáže si vytvořit zrakové představy a je omezené v sociální interakci.
Projekt "Prvních 1000 dnů rozhoduje" se zaměřuje na poskytování včasné podpory rodinám s dítětem narozeným se závažným zrakovým postižením nebo s rizikem vývojových problémů souvisejících s zrakovým vnímáním. Cílovou skupinou tohoto projektu jsou kojenci a malé děti s významným zrakovým postižením nebo s vývojovými problémy zrakových funkcí a jejich rodiny.
Cíle projektu:
- Zajistit rodinám dětí se zrakovým postižením včasný přístup ke specializované a psychosociální podpoře. To zahrnuje krizovou intervenci, sociální poradenství, posilování rodičovských kompetencí, rozvoj zrakových funkcí dítěte, podporu celkového vývoje dítěte, poskytování speciálních pomůcek, úpravu domácího prostředí a koordinaci s dalšími odborníky, kteří s rodinou spolupracují.
- Maximalizovat potenciál dítěte a rozvíjet dovednosti v oblastech, jako je zrakové vnímání, komunikace, motorické funkce, sebeobsluha, rozvoj řeči a další schopnosti. To zahrnuje zapůjčení specializovaného vybavení, doporučení postupů a metod jejich použití a poskytování instrukcí rodičům, jak tyto prostředky účinně využívat.
- V neposlední řadě projekt usiluje o podporu celé rodiny v zvládání náročné situace po narození dítěte. Projekt je inovativní svým přístupem, kdy se s rodinou začíná spolupracovat okamžitě po zjištění rizika. Úspěšně posílil spolupráci neonatologických oddělení s ranými intervenčními centry, což zajišťuje rodinám okamžitou pomoc. Zahájením kontaktu s rodinami již v nemocnici usnadňuje včasná intervence plynulý přechod důvěry od zdravotníků k sociálním pracovníkům. Tím je zajištěno, aby se rodiny v systému neztratily a dostaly odbornou pomoc včas, která pak pokračuje i při jejich návratu do domácího prostředí.
Koukejte, jaké pokroky dělá Vojtík s kombinovaným postižením
Koukejte, jaké pokroky dělá Vojtík s kombinovaným postižením
Šestiletý Vojta se narodil nečekaně, rychle a především předčasně, ve 25. týdnu těhotenství. V nemocnici strávil 128 dní a jak říká jeho maminka, na některé z těchto nelehkých dní se snaží zapomenout dodnes. Vojta trpí dětskou mozkovou obrnou, těžkou sluchovou vadou a nystagmem. Obrna postihuje všechny svaly těla, proto Vojta nesedí, neleze ani se sám nenají. Také špatně slyší a nerozumí mluvené řeči, proto s ním rodiče komunikují znakovou řečí. Obrna má vliv i na jeho zrak, který je třeba pravidelně cvičit a stimulovat.
S péčí o Vojtu rodičům pomáhá už od narození poradkyně rané péče. Svoji „tetu“ má Vojta moc rád a vždy se těší, co nového mu přiveze na hraní. Tyto různé hračky a pomůcky jsou neocenitelné při podpoře správného vývoje malého Vojty. Rodiče oceňují zejména individuální přístup a také to, že k nim „teta“ dochází pravidelně přímo domů, a tak Vojtíka velmi dobře zná a může dobře vyhodnotit, jak se vyvíjí, co je v dané chvíli nutné podpořit nebo jaký problém začít odborně řešit. Právě včasná odborná péče pomáhá Vojtíkovi překonávat svůj handicap a zabraňuje tomu, aby se u něj rozvinuly další zdravotní komplikace. Díky své „tetě“ může malý Vojta dělat stále nové pokroky, pro jeho rodiče je poradkyně rané péče velkou oporou, na kterou se můžou spolehnout.
Raná péče pro jedno dítě se zrakovým a kombinovaným hendikepem stojí ročně v průměru 80 tisíc korun. Částka zahrnuje práci poradkyně přímo v rodině dítěte, čas přípravy i následného vyhodnocení návštěvy, cestovní náklady, ale třeba také náklady spojené se vzděláváním poradkyň.
Partneři projektu Svítání
Hlavními partnery projektu Svítání je Generali Česká pojišťovna a její charitativní iniciativa The Human Safety Net, společnosti Ursapharm, Generali Investment a Autobond Group.