Leontinka u divoké vody pomáhala pohybem

Díky Nadaci ČEZ a jeho projektu EPP Pomáhej pohybem jsem během Světového poháru ve vodním slalomu mohla pomáhat - jak jinak než pohybem. I když jsem sama na Oranžovém kole vyšlapala na dva pokusy 1 000 korun, k té konečné částce 50 787 korun mi pomohli moji kamarádi od divoké vody. Ti do toho umí totiž pořádně šlápnout. Jaký byl můj den na slalomovém kanálu v Tróji a komu jsem touhle úžasnou částkou vlastně pomohla? Přečti si můj článek!

Patnáctiletý David je talentovaný nevidomý plavec, který o svůj zrak přišel v 6 letech kvůli nádoru na mozku. Vážná nemoc mu ale nevzala chuť do života a navíc si v něm našel jeden velký koníček, který ho doslova drží nad vodou - plavání. A dosahuje v něm opravdu parádních výsledků. Tak třeba letos získal David světový rekord na znakařské padesátce a zcela ovládl Para Swim Cup Prague. Ale co je hlavní, podařilo se mu splnit hned 6 limitů pro start na Paralympijských hrách v Paříži 2024. Právě účast na paralympiádě je velkým Davidovým snem. A já mu na jeho cestě za tímhle snem už několik let pomáhám.

To Lukáš Rohan už má jednu stříbrnou medaili z olympiády v kapse. Je jedním z našich nejlepších slalomářů a od tohoto roku také ambasadorem Nadace Leontinka. A hlavně je to strašně fajn kluk, který neváhal a i přes zranění zad přišel během nedělních závodů na Trojském kanálu na stánek ČEZ a na Oranžovém kole zajel parádní výsledek. A nepřišel sám, vzal s sebou hned několik dalších stejně fajn kluků od vody a penízky pro Davida se jen sypaly. Třeba kanoista Vojta Heger, mistr Evropy do 23 let, málem vytrhl Oranžové kolo ze země, když na něm zajel rekord toho dne. A pomáhat pohybem přijeli i zrakově hendikepovaní veslaři z VK Paprsek v Ústí nad Labem.

Nad výslednou částkou 50 787 korun se mi nakonec málem protočily panenky, protože takhle skvělý výsledek jsem opravdu nečekala. Chci moc poděkovat všem, kteří na Oranžovém kole chvílemi v zápalu boje skoro vypustili duši. Ale když je to pro dobrou věc, dějí se někdy neuvěřitelné věci. Děkuji Nadaci ČEZ a taky předsedovi Českého svazu kanoistů Stanislavu Ježkovi, který i přes náročný program přišel také Pomáhat pohybem. Byl to úžasný den se báječnými lidmi (a to lidi od vody opravdu jsou) - a na jeho konci je pomoc Davidovi na jeho cestě za paralympijským snem!

donate