Bojovali jako lev, aby pomoc dětem byla co největší

Zaměstnanci Generali České pojišťovny letos bojovali jako lev, kterého mají ve svém logu, a pro Leontinku získali neuvěřitelný 1 284 447 korun na podporu práce poradkyň rané péče. Tato zaměstnanecká sbírka byla součástí velké Globální výzvy, která se konala letos už potřetí. Jaké osobní výzvy byly pokořeny a jak konkrétně tyto peníze budou pomáhat, si můžeš přečíst v mém článku.

Aby společnými silami pomohli co největšímu počtu dětí se zrakovým a kombinovaným hendikepem, to byl hlavní cíl zaměstnanců Generali České pojišťovny, kteří se letos zapojili do už 3. ročníku jejich firemní Globální výzvy, organizované charitativní organizací Generali, The Human Safety Net. Tak třeba Mirek a Pepa vyrazili na kolech z Prahy až do Terstu a do svojí výzvy nasbírali úžasných 37 600 korun! Další si dali výzvy běžecké nebo třeba připravili snídani pro své kolegyně a kolegy, kteří pak mohli přispět dobrovolnou částkou do sbírky. Na konci je neuvěřitelný 1 284 447 korun, které Nadace Leontinka do poslední koruny předa Střediskům rané péče, abychom tak společně podpořili práci jejich poradkyň.

Raná péče, to je nenahraditelná pomoc dětem, které se narodily se zrakovým nebo kombinovaným postižením. Je to pomoc i jejich rodičům, aby se v náročné situaci zorientovali a sami mohli své dítě co nejlépe podpořit. To vše, a ještě mnohem více, je možné právě díky Střediskům rané péče a jejich odborně vyškoleným poradkyním. Pro děti se tyto poradkyně stávají „tetami“ – a pro jejich rodiče třeba i „anděly“, bez jejichž pomoci si řada rodin nedokáže hlavně první měsíce po narození dítěte vůbec představit.

Tyto poradkyně svoji pomoc poskytují rodinám zcela zdarma. Fungování těchto středisek ale samozřejmě něco stojí – a není to úplně málo. Roční péče o jedno dítě vyjde v průměru na 80 tisíc korun, jedna odborná konzultace v rodině na 6 tisíc korun. Tato částka zahrnuje čas odborné přípravy, dopravu do bydliště rodiny i samotnou konzultaci a také následné vyhodnocení návštěvy. Celková částka 80 tisíc korun ale zahrnuje také pravidelná odborná školení poradkyň, aby péče, kterou poskytují, byla opravdu ta nejlepší možná. 

Spíše než čísla ale o službě rané péče a roli jejích poradkyň vypoví sami rodiče a příběhy jejich dětí. Život těchto rodin se po narození dítěte s hendikepem často obrátí vzhůru nohama a jsou to právě poradkyně rané péče, které rodičům pomáhají nalézt zpět ztracenou stabilitu a získat jistotu, že i náročnou situaci zvládnou. 

1. příběh
V první fázi, když začínáte svou cestu s dítětem, které má nějaké zdravotní limity nebo vyšší potřeby, oceníte hlavně "hmatatelnou" pomoc od rané péče, jako jsou praktické rady, jak s dítětem pracovat. Může se jednat o ukázky zrakové stimulace, ergoterapie, orofaciální stimulace, půjčování pomůcek, informace ohledně možnosti finanční podpory veřejné (příspěvek na péči) i soukromé (nadace), a tak dále. Výhoda je, že poradkyně mají velmi široký záběr a zkušenosti z různých rodin a dokáží vám ukázat možný směr tam, kde hledáte a tápete.
Když se člověk vyhrabe ze všech praktických věcí, pořád mu zůstanou tíživé a bolestivé myšlenky, které není čas probrat s lékaři, není chuť probírat s přáteli a není síla probírat s nejbližšími (ano, i je to bolí). Tady je pak skvělé, když přijede poradkyně, která vaše dítě zná, ví, o čem mluvíte, nebude před vámi mávat diagnózami a tabulkovými prognózami jako lékař, ale ani nebude předstírat, že žádný problém vlastně neexistuje, že dítko je přece "šikovné", jako jeho babička. A i za tu možnost chápajícího a upřímného sdílení patří dík poradkyním rané péče.

2. příběh
Marečka jsme dostali do péče v jeho 3 měsících. Narodil se předčasně, měl váhu jen 800 g. Jeho zdravotní stav se nevyvíjel dobře, po krvácení do mozku se objevovaly další komplikace. Krátce poté, co jsme si Marečka přivezli domů, dostali jsme kontakt na Ranou péči Brno. Od té doby úzce spolupracujeme už asi 2 roky. Velice si ceníme zkušeností, nasazení i empatie poradkyň. Můžeme si o problémech pohovořit a hledat jejich řešení. Jejich pohled na věc je vždy inspirací. 
Marečkovo postižení je kombinované, ale i díky Rané péči se jeho stav zlepšuje. Ani bychom nespočítali, kolik hraček a pomůcek na jeho rozvoj jsme díky Rané péči vyzkoušeli a pak jsme si mohli pořídit už osvědčenou věc. Je fajn, že nemusím jít cestou pokus omyl. 
Poradkyně se při každé návštěvě Marečkovi plně věnují, zkouší věci zaběhlé i nové, snaží se upoutat jeho pozornost, zkontrolovat zrak a tak podobně. 
Chtěla bych velice vyzdvihnout práci naší poradkyně, která nám hrozně moc pomohla se zorientovat ve světě postižených dětí. Našla a zařídila nám nadace na zaplacení drahých pomůcek (jídelní židličky a kočárku). Zařídila zapůjčení speciálního kočárku, kočárku od jiné rodiny apod. Vždy přijela 100% připravená s mnoha nápady.

Děkujeme ❤ všem zaměstnancům Generali České pojišťovny, kteří se zapojili do letošní Globální výzvy a společnými silami vybrali tak úžasnou částku. Díky Vaší pomoci budeme moci podpořit 200 dětí, aby byly jednoho dne, navzdory svému hendikepu, silné jako ten lev! 
 

donate