Bojovali jako lev, aby pomoc dětem byla co největší

Zaměstnanci Generali České pojišťovny letos bojovali doslova jako lev, kterého mají ve svém logu, aby získali co nejvíce peněz pro Leontinku. Nevěříš? Přečti si můj článek, kde se dozvíš, kolik peněz se jim podařilo vybrat a komu tyto peníze budou pomáhat. 

1 284 447 korun! Přesně tolik vybojovali kluci a holky z Generali České pojišťovny, aby společně pomohli co největšímu počtu dětí, které bojují od narození se zrakovým hendikepem. V 3. ročníku jejich firemní Globální výzvy, organizované charitativní sítí The Human Safety Net, se letos lámaly osobní rekordy. Tak třeba Mirek a Pepa vyrazili na kolech z Prahy dokonce až do Terstu a do svojí výzvy nasbírali  37 600 korun! Další si dali pořádně do těla při běhu nebo třeba připravili snídani pro své kolegyně a kolegy, kteří pak mohli přispět dobrovolnou částkou do sbírky. Peníze, které takhle moji kamarádi z Generali vybrali a které jsem jako symbolický šek převzala z rukou pana ředitele Romana Juráše, jsem do poslední koruny předala Střediskům rané péče, abychom společně podpořili práci jejich poradkyň. 

Pokud trochu tápeš, co to raná péče vlastně je, trochu Ti pomůžu. Raná péče je nenahraditelná pomoc dětem, které se narodily se zrakovým nebo kombinovaným postižením. Je to pomoc i jejich rodičům, aby se v náročné situaci neztratili a aby věděli, co všechno můžou dělat pro to, aby se jejich miminku nebo batoleti dařilo co nejlépe. Poradkyně rané péče jsou odborně vyškolené a dobře rozumí tomu, jakou speciální péči každé z těchto dětí potřebuje. Pro děti jsou tyto poradkyně "tetami",  které chodí k nim domů, nosí jim zajímavé hračky a pomůcky a různě si s nimi hrají a cvičí s nimi - třeba, aby se jim zlepšila očička. Pro jejich rodiče jsou tyto tety zase „anděly“ (ano, opravdu je takhle někteří rodiče nazývají!), protože bez jejich pomoci si řada rodičů nedokáže představit, jak by náročnou péči o svoje malé dítě zvládli.

Je skvělé, že tyhle poradkyně poskytují svoji pomoc rodinám úplně zdarma. Fungování středisek rané péče ale samozřejmě něco stojí – a není to vůbec málo peněz! Roční péče o jedno dítě vyjde v průměru na 80 tisíc korun, jedna odborná konzultace v rodině na 6 tisíc korun. To zahrnuje čas odborné přípravy, dopravu do bydliště rodiny i samotnou konzultaci a také následné vyhodnocení návštěvy. Celková částka 80 tisíc korun ale zahrnuje také pravidelná odborná školení poradkyň, aby se mohly i ony pořád rozvíjet a pak co nejlépe pomáhat svým malým klientům.

Pokud Ti to všechno přijde pořád trochu nepředstavitelné, přečti si dva příběhy dětí a rodin, kterým raná péče pomáhá. Pochopíš, že život těchto rodin se po narození dítěte s hendikepem často obrátí vzhůru nohama. Ale právě díky rané péče na tu těžkou situaci nejsou sami.

1. příběh
V první fázi, když začínáte svou cestu s dítětem, které má nějaké zdravotní limity nebo vyšší potřeby, oceníte hlavně "hmatatelnou" pomoc od rané péče, jako jsou praktické rady, jak s dítětem pracovat. Může se jednat o ukázky zrakové stimulace, ergoterapie, orofaciální stimulace, půjčování pomůcek, informace ohledně možnosti finanční podpory veřejné (příspěvek na péči) i soukromé (nadace), a tak dále. Výhoda je, že poradkyně mají velmi široký záběr a zkušenosti z různých rodin a dokáží vám ukázat možný směr tam, kde hledáte a tápete.
Když se člověk vyhrabe ze všech praktických věcí, pořád mu zůstanou tíživé a bolestivé myšlenky, které není čas probrat s lékaři, není chuť probírat s přáteli a není síla probírat s nejbližšími (ano, i je to bolí). Tady je pak skvělé, když přijede poradkyně, která vaše dítě zná, ví, o čem mluvíte, nebude před vámi mávat diagnózami a tabulkovými prognózami jako lékař, ale ani nebude předstírat, že žádný problém vlastně neexistuje, že dítko je přece "šikovné", jako jeho babička. A i za tu možnost chápajícího a upřímného sdílení patří dík poradkyním rané péče.

2. příběh
Marečka jsme dostali do péče v jeho 3 měsících. Narodil se předčasně, měl váhu jen 800 g. Jeho zdravotní stav se nevyvíjel dobře, po krvácení do mozku se objevovaly další komplikace. Krátce poté, co jsme si Marečka přivezli domů, dostali jsme kontakt na Ranou péči Brno. Od té doby úzce spolupracujeme už asi 2 roky. Velice si ceníme zkušeností, nasazení i empatie poradkyň. Můžeme si o problémech pohovořit a hledat jejich řešení. Jejich pohled na věc je vždy inspirací. 
Marečkovo postižení je kombinované, ale i díky Rané péči se jeho stav zlepšuje. Ani bychom nespočítali, kolik hraček a pomůcek na jeho rozvoj jsme díky Rané péči vyzkoušeli a pak jsme si mohli pořídit už osvědčenou věc. Je fajn, že nemusím jít cestou pokus omyl. 
Poradkyně se při každé návštěvě Marečkovi plně věnují, zkouší věci zaběhlé i nové, snaží se upoutat jeho pozornost, zkontrolovat zrak a tak podobně. 
Chtěla bych velice vyzdvihnout práci naší poradkyně, která nám hrozně moc pomohla se zorientovat ve světě postižených dětí. Našla a zařídila nám nadace na zaplacení drahých pomůcek (jídelní židličky a kočárku). Zařídila zapůjčení speciálního kočárku, kočárku od jiné rodiny apod. Vždy přijela 100% připravená s mnoha nápady.

Děkuju ❤ všem zaměstnancům Generali České pojišťovny, kteří se zapojili do letošní Globální výzvy a společnými silami vybrali tak úžasnou částku. Díky Vám všem můžu podpořit 200 dětí, aby byly jednoho dne, navzdory svému hendikepu, silné jako ten lev! 
 

donate